Biuro Kultury m.st.Warszawy
p.o. Rozwój Inicjatyw Lokalnych
Warszawski Przegląd Filmów Dokumentalnych

Miło nam, że już od dwóch lat możemy serwować warszawiakom najlepsze polskie dokumenty ostatnich lat w ramach Warszawskiego Przeglądu Filmów Dokumentalnych. Film dokumentalny może być odtrutką na obraz świata prezentowany w mediach i takie właśnie filmy chcemy pokazywać. Spectrum tematów podejmowanych w filmach jest szerokie. Ciekawe będą filmy podejmujące problem narkomanii (pełnometrażowy "Spływ" Jana Komasy i "Wolność jest darem Boga" Cezarego Ciszewskiego), w których reżyserzy skupiają się na walce o wyjście z nałogu. Filmy Macieja Adamka, zdobywcy pokaźnego worka nagród festiwali filmowych na całym świecie, pokazują ludzi wykluczonych, ale jednocześnie walczących o swoją godność i normalne życie. Maciej Cuske z właściwym sobie humorem pokaże podróż moskiewską kolejką, znaną z książki Jerofiejewa "Moskwa-Pietuszki" i środowisko polskich ufologów, zaczajonych na kosmitów w Wylatowie. Małgorzata Szumowska pokaże między innymi, jak kultura tradycyjna, czyli mała wioska na Podlasiu, radzi sobie z problemem śmierci i jak tę śmierć oswaja. Adepci Szkoły Wajdy - Francuz Thierry Paladino i Duńczyk Jacob Dammas zaprezentują własne spojrzenie na polską rzeczywistość w pełnych humoru filmach, które już dobyły wiele nagród i wielu fanów.

Tradycyjnie już zapraszamy w środy o 20:00 do kina "Wisła" na Placu Wilsona. Formuła spotkań jest niezmienna: najpierw pokazujemy filmy, zaś po projekcji będzie można porozmawiać z reżyserem i zaproszonymi gośćmi.

PROGRAM PROJEKCJI:

3 października
Młody Dokument – Thierry Paladino "W sklepie", "Na działce", Jacob Dammas "Kredens"
Filmy powstałe podczas kursu dokumentalnego w szkole Wajdy pokazujące w świeży i dowcipny sposób polską rzeczywistość okiem cudzoziemca.

17 października
Jan Komasa "Spływ
Pełnometrażowy dokument młodego reżysera (autora jednej z etiud "Ody do radości") to relacja ze spływu kajakowego młodych narkomanów, podopiecznych "Monaru", dla których kuracja i ta podróż jest w rzeczywistości walką o życie.

31 października
Cezary Ciszewski "Wolność jest darem Boga" + film niespodzianka
Cezary Ciszewski to współtwórca programu "Muzyka łączy pokolenia", propagator hip-hopu w TVP. Z kamerą w ręku filmował m.in. warszawskie subkultury. Postanowił nakręcić film o warszawskich squatersach, ale wkrótce okazało się, że powstanie film o jego własnym upadku i próbie wyzwolenia się z nałogu narkotykowego. Jeden z najbardziej przejmujących polskich filmów ostatnich lat.

14 listopada
Maciej Adamek, "Życie przed Tobą", "W drodze", "I nie opuszczę Cię aż do śmierci"
Jeden z najbardziej utalentowanych i docenianych także zagranicą polskich dokumentalistów, członek Europejskiej Akademii Filmowej. W swoich filmach zajmuje się ludźmi wykluczonymi, którzy jednak marzą o lepszym jutrze i walczą o normalne życie.

28 listopada
Małgorzata Szumowska, "Dokument", "Mój tata Maciek", "A czego tu się bać"
Reżyserka filmów fabularnych ("Ono", "33 sceny z życia") i utalentowana dokumentalistka. "Dokument" pokazuje granice gatunku, "Mój tata Maciek" to wspomnienie przedwcześnie zmarłego ojca reżyserki, także dokumentalisty, "A czego tu się bać" to film o śmierci oswojonej.

12 listopada
Maciej Cuske, "Elektryczka", "Na niebie, na ziemi"
Maciej Cuske to absolwent szkoły Wajdy, współtwórca Grupy Filmowej Paladino. "Elektryczka" to film o podróży moskiewską koleją podmiejską znaną z książki "Moskwa-Pietuszki". "Na niebie…" portretuje polskich ufologów, którzy w Wylatowie co roku oczekują na spotkanie kosmitów.

 
Czas: 3 października, godz. 20:00
Miejsce: Kino "Wisła" (Plac Wilsona)
Bilety: 8 pln


Na działce, 26’, Polska 2006
Reżyseria/Zdjęcia: Thierry Paladino
Montaż: Rafał Samborski
Realizacja dźwięku: Michał Dominowski (studio sonoria), Tomek Wieczorek

Nagroda: Złote Grono podczas 36 Lubuskiego Lata Filmowego za zestaw filmów dokumentalnych Zespołu Filmowego Paladino


W sklepie, 14’, 2006
Reżyseria: Thierry Paladino
Zdjęcia: Thierry Paladino
Dźwięk: Thierry Paladino
Montaż: Wojciech Jagiełlo

Thierry Paladino – ur. 1981 r. w Nicei. Studiował w Aix-enProvence oraz w Marsylii w Akademii Sztuk Pięknych. Ukończył kurs dokumentalny organizowany przez Mistrzowską Szkołę Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy (zrealizował etiudę w ramach projektu "Cisza 2"). Brał udział w polsko-niemieckim projekcie REFLECTION w ramach którego zrealizował film "W sklepie", opowiadający o klientach pewnego sklepu spożywczego. Wraz z przyjaciółmi ze szkoły Wajdy założył Zespół Filmowy Paladino. Jego filmy to spojrzenie na naszą rzeczywistość pełnym życzliwości, ale i humoru okiem. Film "Na działce" opowiada o rodzinie głuchoniemych, która na tytułowej pracowniczej działce robi niemal wszystko, poza… odpoczynkiem. Obserwujemy więc zmagania działkowiczów z materią (typu rynna), złośliwością przedmiotów martwych (tu prym wiedzie błękitny mały fiat) i ich małe dziwactwa, które w całości tworzą bardzo zabawny, utrzymany w klimacie czeskim film.

Kredens (A Cupboard), 28’, Polska 2007
Reżyseria: Jacob Dammas
Zdjęcia: Marcin Sauter
Montaż: Agnieszka Kowalczyk
Muzyka: Stefan Thorsson

Jacob Dammas przyjechał z Danii, by studiować w Mistrzowskiej Szkole Filmowej Andrzeja Wajdy. Przyjechał do Polski, skąd pochodzi jego matka, która po antysemickiej nagonce w 1968 r. musiała jako dziecko wyjechać z kraju. Inspiracją dla powstania jego pierwszego polskiego filmu była właśnie historia rodziny. Dammas rusza z kamerą do Wrocławia, w poszukiwaniu rodzinnej pamiątki – kredensu, który często wspominała jego matka. Trafia do kamienicy, w której prawdopodobnie znajduje się mebel i poznaje ludzi, którzy jeszcze pamiętają żydowską rodzinę zmuszoną do wyjazdu. Zwłaszcza spotkania ze starszymi ludźmi są niezwykłe. Starszy pan zaraz otwiera flaszkę, "bo to przecież prawie Polak", siwiuteńka babcia pyta, czy może nie potrzebuje kilku złotych i czy jego rodzinie dobrze jest w tej Danii… Okazuje się, że zwyczajna ludzka życzliwość (ale też zwyczajna ludzka bezinteresowna nieżyczliwość) są świetnym lekiem na demony przeszłości. Piękny, mądry i zabawny film.